THE ONE & ONLY WHITNEY HOUSTON Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Biografia Whitney Houston
Autor Wiadomość
Tomek1990 
Whitney Fanatic

Ulubiona piosenka Whitney: ...
Ulubiony album Whitney: :-)
Wysłany: 15-04-2012, 20:33   Biografia Whitney Houston

Jakiś czas temu swoją premierę miała nieautoryzowana biografia Whitney autorstwa Patrick'a Shannon'a, wydawnictwa Videograf. Z tego co wiem dostępna jest w Empiku lub też na stronie wydawnictwa. Otrzymałem ją kilka dni po premierze. Z informacji jakie uzyskałem od osoby, która mi ją wręczyła (za co serdecznie Jej dziękuję :-)), książka cieszy się sporym zainteresowaniem jest dosyć rozchwytywana, a przynajmniej takie informacje podane zostały w wydawnictwie. Wiele osób dzwoniło aby uzyskać dokładniejsze informacje o tej książce.
Przeczytałem, ją i co mogę na ten temat napisać hmm. Moim zdaniem powstała dosyć szybko. Mniemam, że rozpoczęto pisanie zaraz po śmieci Whitney, chyba, że powstawała pewnymi etapami w czasie życia gwiazdy (w co szczerze wątpię). Została zakończona przed oficjalnymi wynikami badań toksykologicznych, po których podano przyczynę śmierci Whitney, a dokładnie zakończono na pogrzebie artystki. Na fakt, iż powstawała dosyć prędko wskazuje kilka błędów. Kilka z nich nieznacznych takich jak omyłkowe wskazanie liczby sprzedanych płyt ILTY w Wielkiej Brytanii, którą zamiast na 100 tys wyznaczono na 100 mln hehe :) , ale także uważniejszy czytelnik może znaleźć nieco bardziej zaskakujące informację, które raczej są błędne. Ogólnie polecam, każdemu przeczytanie tej książki. Myślę, że każdy znajdzie coś czego nie wiedział. Są opisy rodziny Whitney, jej dziadków itd, ale znajdziemy także nieco bezsensownych opisów takich jak np przepis na danie w restauracji lub też nieco historii o pewnych niezwiązanych z artystką wydarzeniach. Ogólnie jestem zadowolony, że coś tego typu wyszło.
Podaję poniżej link do strony wydawnictwa.
http://www.videograf.pl/

Założyłem odrębny dział bo nie wiem czy ktoś wspominał o tej książce.

REKLAMA 

Wysłany: 16-04-2012, 13:06   

daniel7 
Whitney Fanatic

Ulubiona piosenka Whitney: Call You Tonight, A Song For You =)
Ulubiony album Whitney: I Look To You
Wysłany: 16-04-2012, 13:06   

Tak to będzie z nieautoryzowanymi książkami o Whitney. Masa błędów, niedociągnięć i literówek. Mimo wszystko chętnie ją zakupię i przeczytam, bo nie wiadomo, czy wyjdzie oficjalna jej biografia.

Piżuś 
Whitney Fan

Ulubiona piosenka Whitney: INRBIO
Ulubiony album Whitney: MLIYL
Wysłany: 17-04-2012, 22:15   

Książka jest poniżej krytyki. Najlepsza to w niej okładka! To uboższa wersja biografii Parisha "Return of the Diva" - przeczytałem ją jakiś rok temu. (Kupiłem za 0,5 EURO) - teraz cena mega wywindowana

http://www.ebay.com/itm/R...=item56377fef22

Są dosłownie zgapione fragmenty, o spowiedzi, o uszkodzonym gardle, o wpadce na koncercie w RPA. Nie mówiąc o głupich błędach. W okładkach singli są dziwne pozycje, nie mówiąc o tej na końcu (składanka kolęd z lat '80 jak ostatni singiel Whitney...)

Widać, że edycja polska jeszcze osłabiła wartość książki (wstawki o Violetcie Villas mnie rozwaliły!! :) )

Zdecydowanie bardziej polecam Parisha. Jest w niej o wiele więcej zdjęć (i to dobrze podpisanych).

Tomek1990 
Whitney Fanatic

Wysłany: 17-04-2012, 23:06   

Zgadzam się, błędy są tak jak o tym wspomniałem. Myślę jednak, że każda tego typu książka, która nie będzie z "prawej" ręki będzie zawierała błędy i nieścisłości. Dobrze, że chociaż coś wyszło :p mnie natomiast okładka nie bardzo przypadła do gustu :) ale to tylko drobny szczegół.

gc 
Nippy Baby

Ulubiona piosenka Whitney: One moment in time
Ulubiony album Whitney: Whitney
Wysłany: 18-04-2012, 23:05   Zanim przeczytam biografię

Zanim przeczytam biografię

Myślę sobie - jak dobrze, że trafiłem na to forum: dowiedziałem się wielu nowych informacji o mojej Gwieździe a i spodziewam się, że wielu następnych jeszcze się dowiem, wszak nie przeczytałem wszystkich postów (może przed emeryturą zdążę). No i proszę - kolejna nowa (przynajmniej dla mnie) wiadomość od Tomka 1990, dotycząca biografii Whitney. Dzięki, spróbuję jak to będzie możliwe najszybciej najpierw zdobyć, później przeczytać. A jeszcze później zajrzeć do tych wszystkich zakamarków mojego serca, w których Ona bywała i skonfrontować to wszystko, co wyczytam z tym, o czym marzyłem i śniłem.

Może jednak być to trudnym zadaniem wobec zastrzeżeń co do faktografii wysuwanych już na tym forum a także wstępnych ocen, jak widzę, negatywnych. Naprawdę trudno analizować jakąkolwiek pracę, gdy uprzednio przeczytało się recenzje - ale trudno, postaram się przebić przez lekturę i wyrobić sobie własne zdanie. Obiecuję także solennie, że napiszę własne przemyślenia, jakie nasuną mi się po jej lekturze.

Tymczasem pozwolę sobie na takie swobodne, jeszcze „gorące” myśli na temat książki. Pierwsza konstatacja dotyczy autoryzacji biografii. Hm, myślę sobie - a kto miałby autoryzować taką biografię? Były mąż? Córka, mama, manager? Kochani, nawet AUTObiografie nie dają gwarancji rzetelności. Jasne, fakty są w wysokim stopniu weryfikowalne (data urodzenia, liczba sprzedanych płyt, inne) ale biografia to nie tylko wykaz osiągnięć artystycznych. To także szersza refleksja nad otaczającą rzeczywistością, środowiskiem rodzinnym, szkolnym, zawodowym. To także umiejętność interpretacji zachowań osoby, której biografię się opracowuje i cały szereg innych aspektów. Kto może zapewnić, że wiernie oddał nastrój, uczucia, okoliczności takich czy innych wydarzeń z życia osobistego, rodzinnego, zawodowego Whitney? Czyli - kto miałby w końcu autoryzować biografię? Najprostsza odpowiedź - Ona sama. Ale z oczywistych względów to zadanie jest niewykonalne. Poza tym, biografia biografią, ale pozostaje jeszcze analiza dorobku artystycznego, recepcji tej twórczości i wiele innych zagadnień, frapujących ale pozostających poza biogramem.

Więc jeżeli P. Shannon jest uczciwym pisarzem, to powinien był wcześniej spędzić wiele godzin na rozmowach z Gwiazdą, odwiedzać wielokrotnie miejsca, w których przebywała, kontaktować się z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i z tak zebranych fragmentarycznych wiadomości najstaranniej złożyć obraz Człowieka, o którym pisze. Nie wiem, czy tak było. Niemniej krótki czas, jaki upłynął od odejścia Whitney do ukazania się publikacji nakazuje ostrożność w ocenie tak przygotowanego materiału.

Kochani zwróćcie uwagę: wielki J. S. Bach nie żyje od ponad 250 lat, a jego biografii ukazało się kilka: Schweitzer, Zavarsky a ostatnio Eidam (piszę z pamięci, pewnie pominąłem jakieś). Jak sądzicie, która z nich jest „autoryzowana”? Zdziwicie się, ale ja uważam że wszystkie. Autoryzowali je wszyscy biografowie po kolei. Jest jednakże ważna przesłanka, żeby oceniać je pozytywnie: każdy z tych autorów powoływał się na dokumenty, opinie, świadectwa historyczne (analizy muzyczne to zupełnie inna kwestia). Te biografie są jednocześnie opracowaniami naukowymi, stąd każde kolejne wnosi coś nowego do stanu wiedzy na temat wielkiego Niemca. Eidam w stosunku do Schweitzera to różnica klas w podejściu do tematu. Ale też nauka nie stoi w miejscu - nowsze ustalenia, nowsze metody krytyki źródeł powodują, że każde kolejne opracowanie rzuca nowe światło na postać i twórczość.

Nie widziałem jeszcze książki o mojej Tęsknocie, więc nie przesądzam o jej wartości. Prawdopodobnie w przyszłości powstaną rzetelne, naukowe opracowania życia i osiągnięć artystycznych Whitney, ale czy ja ich doczekam? Czytałem gdzieś, że podobno eks-mąż nosi się z zamiarem napisania książki o życiu Whitney. No, to dopiero będzie autoryzacja! Pewnie wraz ze wzrostem propozycji honorarium przypomni sobie takie szczegóły, których nawet podczas objawień na największym haju nie był w stanie sobie przypomnieć. Córka, gdy zwietrzy interes, także może autoryzować biografię Matki, a co - dlaczego nie?

Natomiast kwestia usterek technicznych (sygnalizowane w postach błędy, niedociągnięcia) to sprawa jak się wydaje, wydawnictwa. Szanująca się oficyna wydawnicza nigdy nie pozwoli sobie na wypuszczenie bubla, czy „półproduktu” - wysoka renoma nie ma ceny. Nie zrażajmy się pomyleniem tysiąca z milionem (może to być brak korekty albo błąd tłumaczenia), nie ma dzieł doskonałych. Wiem coś o tym - można pracę czytać dniami i nocami, wielokrotnie, a i tak recenzenci znajdą pomyłki czy oczywiste błędy. Stąd też pojawiają się kolejne wydania „poprawiane” i „uzupełniane”. Jeżeli owe usterki nie dominują nad ogólnym obrazem rzetelności publikacji, nie powinny stanowić problemu. Ale, skoro czytam u kolegów, którzy widzieli książkę, że nawet fotografie są problematycznie podpisane, to w istocie należy ubolewać nad poziomem edytorskim takiego dzieła.

Ale wiecie co? Ja i tak tę książkę kupię. Przeczytam, zaznaczę miejsca wątpliwe, być może dopiszę uwagi na marginesie. Ale, ponieważ książka ta dotyczy także mnie (tak! proszę mnie nie poprawiać, ani nie strofować: jeżeli dotyczy Whitney, dotyczy także mnie, choć o mnie nie będzie w niej ani słowa), będzie istotnym elementem mojej biblioteczki. Czytając ją będę mieć przed oczami wyobraźni najpierw dom rodzinny Whitney, szkołę, inne miejsca, w których bywała, aż dojdę w lekturze do tego momentu, od którego zaczęła się moja wspólna droga razem z Nią. Jeszcze nie raz przejdę z Nią te miejsca i chwile, które dobrze znam i pamiętam, choć fizycznie nigdy tam nie byłem. Nie szkodzi - Ona mi podpowie, Ona mi pokaże: „Zobacz, - tutaj śpiewałam po raz pierwszy, a tutaj kiedyś spotkałam moją dobrą przyjaciółkę. Tam natomiast byłam pierwszy raz na randce”. I to będą na pewno piękne chwile, które być może pozwolą teraz dostrzec to, co dotąd mi umykało? To będzie taki powrót do przeszłości - bardzo wzruszającej, uwznioślającej i do końca nigdy nie zrozumianej. Dokądkolwiek Ona mnie zaprowadzi, wszędzie będę chłonąć całym sobą tamtą atmosferę a czytając kolejne rozdziały będę mieć tylko jedno pragnienie: żeby ta książka miała jak najwięcej stron, a najlepiej, gdyby nigdy się nie skończyła. Tak jak każda chwila, w której Whitney jest obok mnie.

To tyle.

daniel7 
Whitney Fanatic

Wysłany: 20-04-2012, 07:05   

Nad książką mogłyby popracować osoby, które ją naprawdę znały. Bobbi Kristina, Pati, czy Cissy. Nikt jej nie znał jak właśnie oni. Whitney nigdy nie rozpieszczała fanów, zawsze było mało. Mogliby pomyśleć właśnie o takim projekcie, fani powinni trochę lepiej poznać Whitney. Jest mnóstwo znaków zapytania, mnóstwo plotek na temat Nippy i chciałbym właśnie taką biografię, która odpowie mi na pytanie: "Czy ta plotka była prawdziwa?". To by pomogło oczyścić troszkę Whitney i ludzie, którzy w dalszym ciągu uważają ją za narkomankę, czy w ogóle złego człowieka mogliby poznać o niej prawdę na tyle ile to możliwe.

Komixiara 
Administrator

Ulubiona piosenka Whitney: "Higher Love"
Ulubiony album Whitney: "I'm Your Baby Tonight"
Wysłany: 20-04-2012, 12:59   

Biografia "Return of the Diva" była i chyba nadal jest dostępna w księgarniach w UK. (Nie mówiąc już o e-bay'u wiadomo.) Ja otrzymałam ją 2 lata temu na prezent urodzinowy. Jej cena w UK to 7.99 funtów. Ale tak jak mówię, to cena sprzed dwóch lat z księgarni. Biografia Patrick'a Shannon'a była już oferowana na allegro krótko po śmierci Whitney, z tymże po zakupie trzeba było czekać na jej otrzymanie, czyli taki typ "zamówienia". Po jej śmierci na allegro było mnóstwo gadżetów - torby, kubki, koszulki itd. Była też inna biografia angielskojęzyczna w cenie powyżej 79.90 zł jak pamiętam. Tę Patrick'a pewnie sobie kupię, przeczytam i podumam... Zgadzam się całkowicie z Danielem, że najbliżsi ludzie z jej otoczenia napisali by chyba najrzetelniejszą biografię. Tak było z Freddie'm Mercury. Posiadam kilka jego biografii. Głównie pisanych przez jego przyjaciół, którzy z dokładnością opisali ostatnie godziny życia Freddie'go i cały ogrom bólu i cierpienia, które doznał wtedy ten artysta - bo byli przy nim gdy odchodził :( Czytając coś takiego ma się świadomość jak wiele rzeczy odbierało się źle, a "Gwiazda" tak naprawdę była cierpiącym człowiekiem, ale na tyle dobrym, że nie umierał w samotności. Oczywiście to tylko jeden aspekt biografii Freddie'go z innych można się dowiedzieć kto pożyczył mu brudne rękawiczki gdy kręcono teledysk w ogródku jednego z muzyków Queen itd. Czyli opisywane sytuacje miały miejsce i swoich świadków - a czy ten cały Patrick - był takim świadkiem życia Whitney?? Czy nie każde z nas mogłoby więcej rzetelnych informacji umieścić w biografii Whitney?? Ciekawe, może doczekamy się biografii napisanej od serca, która została stworzona przez kogoś, kto kochał Whitney...

PS: Ja widziałam już dwie różne okładki tej biografii Patrick'a.

Malvi 
Whitney Fan

Ulubiona piosenka Whitney: I have nothing
Ulubiony album Whitney: Whitney
Wysłany: 21-04-2012, 19:12   

Tak, są dwie różne okładki, z Bodyguard'a i ery MLIYL. Mam nadzieje, ze treść książki jest taka sama. Bardzo jestem ciekawa co zawiera książka, ale myślę, że z czasem na pewno wyjdzie coś bardziej wiarygodnego dotyczącego życia naszej Whitney i oprawa graficzna będzie równie dobrze opracowana.
Zainteresowana jestem również pozycją Borwina Bandelowa " Gwiazdy. O trudnym szczęściu bycia sławnym" gdzie poruszana jest także tematyka Whitney jak i innych gwiazd, które miewały swoje wzloty i upadki. Czytał ją może ktoś z Was?

Pozdrawiam Was cieplutko :*

Piżuś 
Whitney Fan

Ulubiona piosenka Whitney: INRBIO
Ulubiony album Whitney: MLIYL
Wysłany: 22-04-2012, 22:16   

jest jeszcze wypasiona pozycja

"Whitney Houston, the greatest love of all. A tribute to an american superstar"

oto kilka zdjęć z tego wydawnictwa

http://www.facebook.com/m...83703901&type=3

buziaczek 
Newsman

Ulubiona piosenka Whitney: Greatest love of all, Didn't we almost...
Ulubiony album Whitney: Whitney Houston, Whitney
Wysłany: 03-05-2012, 17:33   

Matka Whitney - Emily Drinkard, znana bardziej jak Cissy Houston pragnie wydać książkę, opowiadającą o prawdziwej historii czarnej piosenkarki. W szczególności chce opisać jej ostatnie lata życia i wyjaśnić sprawę śmierci artystki. W pisaniu książki Cissy ma wyręczyć tzw."autor -widmo" informuje Newsweek.

Cissy Houston nie jest jedyną osobą, która chce wydać biograficzną książkę o Whitney. Najwyraźniej na ten pomysł wpadło więcej osób. Bobby Brown jako już przygotował książkę o swojej byłej żonie, a obecnie poszukuje wydawcy.

Podobne plany ma także przyjaciel gwiazdy BeBe Winans - piosenkarz muzyki
R&B. "The Whitney I Knew" - tak zatytułował swoją publikację, która ma się ukazać prawdopodobnie w lipcu tego roku. Piosenkarz opisuje w niej szczegóły relacji, jakie łączyły go ze zmarłą artystką.

http://www.wiadomosci24.p...tka_231645.html

Kamx
Whitney Fanatic

Ulubiona piosenka Whitney: zależy od nastroju
Ulubiony album Whitney: I'm Your Baby Tonight
Wysłany: 03-05-2012, 19:17   

Ja uważam,że dobrze,że bliscy z otoczenia Whitney chcą wydawać książki, jej biografie, poniważ to pokaże jakie stosunki panowały między Whitney a Bobbym,Cissy, czy Bebe.

http://whitneyhouston.jun.pl

http://www.newjams.net/

http://www.rnb4u.in/download.php

Kamx
Whitney Fanatic

Ulubiona piosenka Whitney: zależy od nastroju
Ulubiony album Whitney: I'm Your Baby Tonight
Wysłany: 03-05-2012, 19:18   

Ja uważam,że dobrze,że bliscy z otoczenia Whitney chcą wydawać książki, jej biografie, poniważ to pokaże jakie stosunki panowały między Whitney a Bobbym,Cissy, czy Bebe.

http://whitneyhouston.jun.pl

http://www.newjams.net/

http://www.rnb4u.in/download.php

buziaczek 
Newsman

Ulubiona piosenka Whitney: Greatest love of all, Didn't we almost...
Ulubiony album Whitney: Whitney Houston, Whitney
Wysłany: 03-05-2012, 21:56   

Kamx napisał/a:

Na pewno dobrze, że skoro Bobby chce wydać książkę o Whitney, jej matka też napisze coś od siebie. Inaczej, byłaby dostępna jedynie jedna wersja a jak się możemy domyślać, Bobby już się zatroszczy o to, by zrobić z siebie anioła, kochającego męża, przy którym Whitney zaznała jedynie szczęścia. Inna kwestia, czy w ogóle biografie powinny wychodzić...bo zapewne pojawią się głosy, że to próba zarobienia kasy na śmierci WH...ale to nieodzowne w takiej sytuacji. Takie głosy pojawiać się będą zawsze. Bobby, tak czy inaczej nie zważałby na opinie innych, książkę wyda. Zatem, może niech wypowie się też ta, która znała Whitney od zawsze i pewnie najlepiej.

Tomek1990 
Whitney Fanatic

Wysłany: 03-05-2012, 22:40   

Zawsze będą pojawiały się opinie i zdania przeciwne do tych, które zawarte zostaną w danej biografii, czy to matki Whitney czy byłego męża. Tak na serio to nawet słowa matki nie zdołają przekonać wszystkich do tego, że życie Whitney takie w rzeczywistości było jakie opisze je Cissy w biografii. Zawsze będzie tak, że ktoś stwierdzi, że jest ubarwiona czy też zatajone są pewne fakty dla "wybielenia" danej osoby, a w tym przypadku Whitney. Jednakże nikt inny jak Ona nie znały tak dobrze Whitney i każde inne autorstwo nie da nam tak wielkiej szansy na poznanie prawdy jak właśnie dzieło Cissy. o ile ono powstanie... :)

daniel7 
Whitney Fanatic

Wysłany: 04-05-2012, 11:10   

Będziemy mogli poznać Whitney z kilku stron, czyli jeszcze lepiej :) dla fana jest to tak na serio jedyny sposób, aby jak najlepiej poznać Nippy.

Odpowiedz do tematu
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach